objednání hotline: 731 977 671

Lupavý prst

Lupavý prst

Šlachy ohýbačů prstů v dlani a zápěstí vedou tunely z poutek, v tzv. šlachových pochvách. V těchto tunelech může šlacha při svém pohybu volně klouzat. Když dojde k zúžení kanálu šlachy, rozvíjí se onemocnění zvané lupavý prst (někdy též "skákavý"). Průchod šlachy skrze zúžené místo způsobuje při pohybech prstu bolest a může dojít k lupnutí nebo přeskočení. Současně omezuje hybnost prstu.

Není neobvyklé, když je zasaženo více prstů současně. V dospělosti je nejčastěji postižen prostředníček a prsteníček, postižení ukazováčku je výjimečné. Vrozená forma se vyskytuje v dětství a týká se povětšinou palce.

Přetěžováním, opakovanou zátěží, anebo po zánětu či traumatu může nastat zánětlivá reakce obalu šlachy, otok a zduření. V konečné fázi prst již nelze ohnout či natáhnout. Onemocnění lupavého prstu se častěji vyskytuje u pacientů, kteří trpí revmatoidní artritidou, cukrovkou, dnou nebo prodělali operační výkony na ruce.

Lupavý prst - příznaky

V počáteční fázi nemocní cítí bolesti až do kloubu prstu. Bolesti se hlavně objevují při ohýbání a natahování prstů, bez otoků a zarudnutí. Další průběh začíná bolestivým lupáním při ohnutí a natažení prstu. Nejčastější je, že prst nelze po ránu natáhnout, či bolestivě přeskočí. V konečné fázi lze s prstem pohybovat pouze s bolestí a násilím.

Cílem léčby lupavého prstu je obnovení hladkého průchodu šlachy poutkem. Léčí se buď konzervativně, nebo operačně. Pokud pacient přijde do ordinace chirurgie ruky včas, je prognóza na vyléčení lepší.

Lupavý prst - konzervativní léčba

Ke snížení otoku jsou specialistou chirurgie ruky předepsány protizánětlivé léky ve formě tablet, nebo se provádí injekční terapie, která dopraví léky přímo ke šlaše. Dočasné znehybnění prstu dlahou urychluje hojení a snižuje otok v postiženém prstu. Tato léčba je vhodná pro krátce trvající potíže. Po opětovné zátěži se vyskytují časté recidivy a prodlužuje se nemocnost.

Lupavý prst - operační léčba

Operace lupavého prstu je nutná v případě déletrvajícího onemocnění nebo při neúspěchu konzervativní léčby. Chirurgický zákrok se skládá z nářezu kůže, protětí šlachového poutka a eventuálního rozrušení srůstů šlach způsobených zánětem. Operace se  provádí ambulantně, trvá cca 15 - 30 min. a pacient odchází po výkonu domů.

V pooperačním období následuje cvičení s prstem, aby nedošlo ke srůstům mezi šlachami navzájem a s okolím. Stehy jsou odstraněny po dvou týdnech od zákroku. Ruku je možné plně zatěžovat asi 3 týdny po operaci.

Image

Office Address

123/A, Miranda City Likaoli
Prikano, Dope

Phone Number

+0989 7876 9865 9

+(090) 8765 86543 85

Email Address

info@example.com

example.mail@hum.com