Zánět šlach palce a šlachových obalů se nazývá de Quervainova choroba, nebo zkráceně de Quervain. Toto onemocnění prvně popsal švýcarský chirurg Fritz de Quervain. Objevuje se zejména u žen středního věku, může se ale objevit i u mužů. Projevuje se bolestivostí zápěstí na palcové straně, a to zejména při pohybu zápěstí do stran.
De Quervainova nemoc
Bolestivost zápěstí na palcové straně se projevuje také při tzv. Finkelsteinově testu. Palec vložíme do dlaně a překryjeme ho prsty (vytvoříme pěst s palcem uvnitř). Pohneme zápěstím směrem do strany. Je-li v tomot momentě bolestivost značná, je nanejvýš pravděpodobné, že jde o de Quervain chorobu. Finkelstainův test ukazuje i video vpravo.
Obtíže mohou trvat mnoho měsíců, než se pacient rozhodne svůj problém řešit. Zpravidla přichází v momentě, kdy je patrný otok na palcové straně zápěstí, což je způsobeno zduřením šlach a jejich obalů, které jsou postiženy zánětem. Onemocnění bylo dříve typické pro střihačky v oděvních dílnách, dnes se spíše objevuje u matek malých dětí, které nosí své děti na ruce (v angličtině se tato nemoc též označuje "mommy thumb")..
De Quervainova choroba - léčba
De Quervain- konzervativní léčba
Léčba de Quervainovy choroby je nejdříve konzervativní. Lze doporučit klidový režim, nošení ortézy, případně rehabilitaci. Někdy se též přistupuje k lokální aplikaci kortikodů. Není-li konzervativní léčba úspěšná, přistupujeme k operační léčbě.
De Quervain - operační léčba
Operace de Quervain se provádí v mísním znecitlivění, pacient nespí. Trvá přibližně 30 min. a provádí se na operačním sále kliniky. Princip operace tkví v uvolnění šlach protunutím zanícených šlachových obalů. Způsobů uvolnění šlachových obalů je několik a operatér vždy volí ideální řešení pro konkrétní případ. Pacient po zákroku odchází domů, ruka je vyxována ortézou. Po dvou týdnech se vyndají stehy, klidový režim je třeba minimálně 3-4 týdny.